Kraj Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: niemiecki
Napięcie: 220 V
Powierzchnia: 83 871 km²
Ludność: 8,3 mln

Alpbach

Informacje ogólne

Dolina Alpbachtal – do głównych kurortów położonych w tej niezwykle malowniczej okolicy należą: Alpbach, Reith, Rattenberg, Brixleg oraz podlegające pod region Seenland: Kramsach, Brandenberg i Breitenbach. Region Alpbachtal majestatycznie rozciąga się między Aplami Kitzbuhel oraz doliną Zillertal, na wschód od Innsbrucku. Narciarstwo alpejskie można uprawiać tam ogólnie na ponad 1000 km tras, których obsługuje kilkaset wyciągów. W samym Alpbach jeździ się po trasach o różnym stopniu trudności, w Seeland znajduje się kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych dla średnio zaawansowanych, a narciarze mający ochotę szusować po lodowcu Tux i nartostradach doliny Zillertal mogą wykupić Zillertatel Super Skipass. Tereny dla bardziej zaawansowanych narciarzy znajdują się w Hochzillertal/Kaltenbach, gdzie dostać się można bezpłatnym skibusem z kurortu Kramsach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji blisko 200 kilometrów tras, aczkolwiek nie będą się nudzić również turyści niejeżdżący na nartach, gdyż dla nich przygotowano mnóstwo szlaków spacerowych z wspaniałymi widokami. Najważniejsze trasy narciarskie o wszystkich stopniach trudności można znaleźć pośród szczytów Gmahkopf, Hornboden i przełęczy Kerschbaumer Sattel. W tej uroczej dolinie większość hoteli zbudowano w tradycyjny, pasujący do krajobrazu sposób, dzięki któremu turyści poczują się jak pionierzy przybywający przecierać dziewicze szlaki narciarskie. Fani białego szaleństwa po jeździe na nartach i snowboardzie będą mogli uczestniczyć w tyrolskich wieczorach urozmaiconych występami zespołów folklorystycznych, a dodatkowo do dyspozycji imprezowiczów są liczne restauracje, gospody „almhutten” z tyrolskimi specjałami oraz rozśpiewane skibary. Dużą popularnością wypoczywających w tym miejscu cieszą się tory saneczkowe, lodowiska kryte i na wolnym powietrzu, kręgle i paragliding. W wolnej chwili można także pojeździć na koniu, udać się do sauny lub po prostu wypocząć w wannie z hydromasażem.

Główne kurorty

Achenkirch
Niewielki kurort, położony na wysokości 930 m n.p.m. w pobliżu jeziora Achensee, może pochwalić się ekskluzywnymi hotelami oraz atmosferą docenianą najczęściej przez rodziny z małymi dziećmi i miłośników nart biegowych, gdyż w najbliższym sąsiedztwie i wokół największego akwenu Tyrolu przebiegają wspaniałe trasy. Z hotelowych dobrodziejstw korzystają także początkujący narciarze, dla których w sezonie funkcjonuje kilkanaście wyciągów i przygotowane są łatwe nartostrady z zapierającymi dech widokami na górę Karwendelgebirge. Na pobliskim terenie narciarskim Christlum można także znaleźć stoki z muldami dla miłośników jazdy carvingowej oraz halfpipe i boardercross przygotowany dla fanów snowboardu. Z kolei dla narciarzy lubiących ryzyko, najlepszym miejscem do sprawdzenia swoich umiejętności jest nartostrada Gfollgrabenabfahrt. Cały teren obsługuje szybki wyciąg narciarski Christlum-Express, przy którym na najmłodszych adeptów narciarstwa czeka przedszkole. Wyjątkową atrakcją jest możliwość gry w golfa na śniegu oraz przejażdżki kuligiem organizowane przez poszczególne ośrodki wypoczynkowe.

Alpbach
Jedna z najwspanialszych wiosek Tyrolu zawdzięcza przepiękny wygląd prawu budowlanemu, które w latach pięćdziesiątych XX wieku zastosował ówczesny burmistrz i doprowadził do powstania niezwykle interesującej zabudowy w postaci drewnianych domostw z kamiennymi fundamentami. Takie zestawienie odpręża zamieszkujących tam miłośników narciarstwa, dla których szusowanie po wspaniałych nartostradach doliny Alpbach jest najważniejszym powodem wizyty w Tyrolu. Rodziny z małymi dziećmi i początkujący narciarze od razu mogą wybrać się na łatwą górę Reith Kogel oraz na łagodny stok przy dolnej stacji wyciągów, by tam szlifować swoje nie w pełni doskonałe umiejętności. Na bardziej doświadczonych narciarzy i snowboardzistów czeka natomiast największy ośrodek zlokalizowany na zboczach góry Wiedersberger Horn – tam przepiękne nartostrady zachęcają do szusowania wszystkich, łącznie z mistrzami narciarstwa wybierającymi nieratrakowaną trasę Baumgarten prowadzącą do Inneralpbachtal. Część nartostrad wiedzie także przez fragmenty leśne i szerokie stoki sprawiające największą frajdę miłośnikom jazdy rekreacyjnej. A wszystkie te atrakcje w zasięgu wspaniałej kolejki gondolowej Poglbahn, znanej z dużej przepustowości. W Inneralpbachtal zaczynają się także świetnie przygotowane trasy dla narciarzy biegowych. Przez wielu turystów Alpbach uważane jest za najwyższy „tyrolski znak jakości” – doskonale zagospodarowany z idealną infrastrukturą noclegową. Pośród szczytów Wiedersberger Horn, Gmahkopf, Hornboden i przełęczy Kerschbaumer Sattel każdy narciarz i snowboardzista znajdzie coś dla siebie, bez względu na predyspozycje i wiek. Jeden karnet obejmujący tereny Markbachjoch/Lanerkopfl, Oberau, Schatzberg, Kramsach Reither Kogel i Wiedersberger Horn oraz darmowe szybkie skibusy umożliwiają tam szusowanie po niezjednanych nartostradach Ski Juwel Alpbachtal Wildschonau, a także korzystanie z dziesiątek nowoczesnych wyciągów, dzięki którym kolejki na stokach to niezwykła rzadkość. Ogólnie Alpbach sprawia miłe wrażenie i wyczuwalna jest tam spokojna atmosfera, którą warto przerwać wizytą w stolicy regionu – pobliskim Innsbrucku.

Jenbach
Doskonale skomunikowana miejscowość wypoczynkowa, położona 570 m n.p.m. w niezwykle malowniczej dolinie, jest krajobrazowym rajem, w którym wypoczywają miłośnicy przyrody oraz narciarze korzystający między innymi ze świetnych terenów narciarskich w pobliskim Alpbach. W Jenbach nie można się nudzić za sprawą bogatej oferty licznych hoteli, która obejmuje centra wellness, baseny, łaźnie tureckie, solaria oraz tarasy słoneczne. Chociaż jest to dosyć spokojna miejscowość, w przyjemnym centrum znajdują się puby i restauracje, w których królują tradycyjne  wieczory tyrolskie spędzane przy muzyce na żywo.

Kramsach
Przyjemny kurort wypoczynkowy, położony w dolinie Unterinntal nad brzegami rzeki Inn, jest doskonałą bazą wypadową do szusowania po terenach narciarskich Alpbach, obsługiwanych przez bezpłatny skibus. Dzięki wspaniałemu położeniu w pobliżu kilku jezior otoczonych wysokimi górami, chętnie wypoczywają tam miłośnicy unikalnych krajobrazów, dla których usługi świadczą wygodne hotele. Na zamarzniętych jeziorach w zimie można uprawiać wiele dyscyplin sportowych, a piękna okolica sprzyja przede wszystkim uprawianiu narciarstwa biegowego. Warto zainteresować się kartą Alpbachtal Seenland, która umożliwia korzystanie z licznych zniżek na baseny, sauny oraz atrakcje organizowane przez lokalne agencje turystyczne.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Kundl
Idealne miejsce na weekendowy wypad narciarski, podczas którego można szusować po rewelacyjnych arenach narciarskich Alpbachtal, Wildschonau i Brixental. Wolny czas w tej niewielkiej miejscowości płynie również na uprawianiu łyżwiarstwa i wędrowaniu szlakami przeznaczonymi do zimowego nordic walking. Dzięki kameralnej bazie noclegowej w Kundl można doskonale wypocząć i nabrać sił na podbój okolicznych nartostrad.

Pertisau
Ta niewielka miejscowość położona na zachodnim brzegu jeziora Achensee może pochwalić się niezwykle malowniczym usytuowaniem i przyzwoitą ilością komfortowych hoteli świadczących usługi na najwyższym poziomie. Przy Pertisau znajduje się niewielki teren narciarski Zwolferkopf, którego trasy położone na wysokości od 960 do 1510 m n.p.m. oferują doskonałe warunki śniegowe. Z kilku nartostrad o różnym poziomie trudności można podziwiać widok na jezioro, które równie pięknie wygląda ze wspaniałych szlaków przystosowanych do zimowych wędrówek. Bezpłatnym skibusem można także dojechać do pobliskich terenów narciarskich Rofan i Christlum lub też wybrać się na cały dzień do oddalonego o 20 km ośrodka Alpbach.

Reith im Alpbachtal
Rodzinną atmosferą, baśniowym krajobrazem i licznymi udogodnieniami dla najmłodszych zaprasza swoich gości niewielka wioska narciarska położona w sąsiedztwie góry Reither Kogel. Jest to wymarzone miejsce do rozpoczęcia przygody z nartami oraz przypomnienia sobie podstawowej jazdy „pługiem”. Dzieci mają tam dla siebie zabawny JuppiKid´s Club, natomiast na dorosłych czeka narciarska wyprawa do ośrodka z prawdziwego zdarzenia, jakim jest Alpbach.

Schlitters
U wrót doliny Zillertal położona jest przyjazna dla narciarzy wioska alpejska, reklamowana  niezwykle romantyczną atmosferą, wśród której każdy gość traktowany jest jak członek jednej wielkiej rodziny. Uroki prowincji połączone są tam ściśle ze sportową atmosferą, udzielającą się najczęściej narciarzom szusującym po nartostradach pobliskiego ośrodka Fugen (dokładnie ponad 150 km tras Hochfugen-Hochzillertal). W Schlitters wszystko kręci się wokół narciarstwa, snowboardu, saneczkarstwa i zimowych wędrówek, których trudy można wieczorami łagodzić w zaciszu hotelowych pokoi, gwarantujących maksymalny poziom wypoczynku i relaksu.

SKI INFO

Wyciągi
orczykowe
krzesełkowe
gondolowe

Długość tras narciarskich Alpbachtal (około 50 km)
łatwe – 18 km
średnie – 29 km
trudne – 5 km

Narciarze początkujący
góra Reither Kogel z terenami ćwiczeniowymi; łatwa oświetlona trasa przy wyciągu Boglerlift (Wiedersberger Horn); łatwe trasy w Inneralpbach.

Narciarze średnio zaawansowani i doświadczeni
tereny Wiedersberger Horn (najdłuższa trasa Inneralpbach Abfahrt z różnicą poziomów 600 m i najtrudniejsza trasa z Hornboden do stacji pośredniej z różnicą 450 m); średnia oświetlona trasa Reither Kogel z różnicą poziomów 470 m.

Narciarze biegowi
trasy w Alpbach (najdłuższa Ost-Luegergraben), Brixlegg, Kramsach(średnia trasa Seenloipe West) i Reith; trasa wysokogórska Reither Kogel.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Freeride
tereny na Wiedersberger Horn przy wyciągu Hornlift, możliwość jazdy w głębokim śniegu na stokach Markbachjoch i Lanerkopfl.

Snowboard
snowpark i halfpipe między Hornbodenlift a Gamahbahn ( Wiedersberger Horn); funpark przy Schatzberg; Race 'n' Boarder Arena w Niderau z slalomem i trasą prędkościową.

Tory saneczkowe
tor przy Bischoferalm w Alpbach.

Dodatkowe atrakcje
łyżwy, curling, szlaki do zimowego nordic walking w Alpbach, Kramsach i Reith, wędrówki na rakietach śnieżnych w Alpbach przez Hoslijoch-Thierbach-Holzalm-Bischoferjoch-Bischoferalm, przejażdżki saniami konnymi, paralotnie, baseny kąpielowe, tradycyjne wieczory tyrolskie.

Skimaps

Tyrol (SKI): Arlberg

Tyrol (SKI): Axamer Lizum

Tyrol (SKI): Bergeralm

Tyrol (SKI): Bervangl

Tyrol (SKI): Brandnertal (Vorarlberg)

Tyrol (SKI): Bregenzer Wald (Vorarlberg)

Tyrol (SKI): Brixental

Tyrol (SKI): Damuls (Vorarlberg)

Tyrol (SKI): Gaschurn (Vorarlberg)

Tyrol (SKI): Gurgtal

Tyrol (SKI): Innsbruck

Tyrol (SKI): Ischgl

Tyrol (SKI): Kaunertal

Tyrol (SKI): Kitzbuhel

Tyrol (SKI): Kossen

Tyrol (SKI): Kuhtai

Tyrol (SKI): Lienz (Osttirol)

Tyrol (SKI): Matrei (Osttirol)

Tyrol (SKI): Montafon (Vorarlberg)

Tyrol (SKI): Nauders

Tyrol (SKI): Pitztal

Tyrol (SKI): Serfaus

Tyrol (SKI): Sillian (Osttirol)

Tyrol (SKI): Solden

Tyrol (SKI): St. Johann in Tirol

Tyrol (SKI): Stubaital

Tyrol (SKI): Zillertal-Hintertux

Tyrol (SKI): Zillertal-Hochfugen

Tyrol (SKI): Zillertal-Zell-Mayrhofen

Austria: Alpbach , Tyrol (SKI): Arlberg , Tyrol (SKI): Axamer Lizum , Tyrol (SKI): Bergeralm , Tyrol (SKI): Bervangl , Tyrol (SKI): Brandnertal (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Bregenzer Wald (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Brixental , Tyrol (SKI): Damuls (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Gaschurn (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Gurgtal , Tyrol (SKI): Innsbruck , Tyrol (SKI): Ischgl , Tyrol (SKI): Kaunertal , Tyrol (SKI): Kitzbuhel , Tyrol (SKI): Kossen , Tyrol (SKI): Kuhtai , Tyrol (SKI): Lienz (Osttirol) , Tyrol (SKI): Matrei (Osttirol) , Tyrol (SKI): Montafon (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Nauders , Tyrol (SKI): Pitztal , Tyrol (SKI): Serfaus , Tyrol (SKI): Sillian (Osttirol) , Tyrol (SKI): Solden , Tyrol (SKI): St. Johann in Tirol , Tyrol (SKI): Stubaital , Tyrol (SKI): Zillertal-Hintertux , Tyrol (SKI): Zillertal-Hochfugen , Tyrol (SKI): Zillertal-Zell-Mayrhofen

Wybierz region Alpbach , Tyrol (SKI): Arlberg , Tyrol (SKI): Axamer Lizum , Tyrol (SKI): Bergeralm , Tyrol (SKI): Bervangl , Tyrol (SKI): Brandnertal (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Bregenzer Wald (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Brixental , Tyrol (SKI): Damuls (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Gaschurn (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Gurgtal , Tyrol (SKI): Innsbruck , Tyrol (SKI): Ischgl , Tyrol (SKI): Kaunertal , Tyrol (SKI): Kitzbuhel , Tyrol (SKI): Kossen , Tyrol (SKI): Kuhtai , Tyrol (SKI): Lienz (Osttirol) , Tyrol (SKI): Matrei (Osttirol) , Tyrol (SKI): Montafon (Vorarlberg) , Tyrol (SKI): Nauders , Tyrol (SKI): Pitztal , Tyrol (SKI): Serfaus , Tyrol (SKI): Sillian (Osttirol) , Tyrol (SKI): Solden , Tyrol (SKI): St. Johann in Tirol , Tyrol (SKI): Stubaital , Tyrol (SKI): Zillertal-Hintertux , Tyrol (SKI): Zillertal-Hochfugen , Tyrol (SKI): Zillertal-Zell-Mayrhofen